Laboratuvar Hizmetleri

Teşhisteki en önemli adımlardan biri kimyasal incelemelerdir. Uzman hekimlerimizce yapılan fiziksel muayene sonucunda bazı durumlarda tahlil yapılması uygun görülebilinir. Feneryolu veteriner kliniğimizde son teknoloji cihazlarımızla sağlıklı ve doğru bir teşhis imkanı oluşturmuş bulunmaktayız. Acil veterinerlik hizmeti gerektiği durumlarda da 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimiz ile hızlı ve etkili müdahaleler yapabilmekteyiz. 

Unutmayın ki “erken teşhis, hayat kurtarır”

Tüm kan tahlillerini içinde barındıran; Hemogram-Biyokimya analizleri, Checkup tahlilleri, Dermatolojik bulgular ve deri kazıntısı, idrar analizi gibi her türlü mikroskobik vakaları yorumlamalar kliniğimiz bünyesindedir.

Veteriner kliniğimizde verdiğimiz laboratuar hizmetleri;


Kadıköy 7/24 açık veteriner polikliniği, Hayvan hastanesi, En yakın veteriner, açık veteriner, nöbetçi veteriner, kadıköy hayvan hastanesi

Minik dostlarımızın genel sağlık durumu, aşı öncesi, çeşitli hastalık belirtilerinde (ateş, kusma, ishal gibi) kan tahlilinin yapılması önem arz etmektedir.
Kedi ve köpeklerde hemogram sonuçlarına bakılarak genel olarak; enfeksiyon, kansızlık (anemi) durumuna, pıhtılaşma bozukluğu, immun yetersizlikleri, inflamasyon, alerji gibi durumlara bakılır. Kan testinin sonuçları tek başına yeterli değildir. Klinik belirtiler, ultrason, röntgen gibi diğer teşhis yöntemleri ile birlikte değerlendirilerek bir sonuç çıkarılır.

Biyokimyasal değerler, organların işlevlerini yerine getirirken kullandıkları bazı enzimlerin, minerallerin ve kimyasal moleküllerin o anki miktarını ifade eder. Bu değerlerdeki değişimler organların veya sistemlerin çalışma kapasitesini ortaya koyar. Hastalıklara göre artan veya azalan değerler hekim tarafından yorumlanarak hastalıkların teşhisi konur.
Minik dostlarımızın iç organlarının genel durumu, bir hasara sahip olup olmadığı, geriatri dönemi, idrar yapamama, sarılık vb. şikayetlerde; kan şekeri, karaciğer enzimleri, böbrek fonksiyonları, kas enzimleri ve mineral ölçümlerini belirlemek için yapılan test hayati derecede önemlidir.
Biyokimya analizi belirti vermeden uzun vadede ölümcül olan hastalıkların ortaya çıkarılması için gerekli olan bir tahlil yöntemidir. özellikle yaşı ilerlemiş olan evcil hayvanlarınızda 6 ay / 1 yıl gibi aralıklarla biyokimyasal tahlillerini yaptırmanız, uzun ömürlülük açısından önemlidir.

İdrar ve dışkı tahlilleri sindirim ve bağırsak sistemi hastalıklarının teşhisinde kullanılır. İdrar tahlilleri ile böbrek yetmezliği, idrar yollarında kristal oluşumu, şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklar teşhis edilebilir.
Dışkı tahlilleri hem evcil hayvan sahibi hem de minik dostlarımız için önemlidir. Hayvandan insana bulaşabilen parazitlerin tespit ve tedavisi önemlidir.

%95’e kadar doğruluk payı içeren, hızlı yol katedilmesi için kullanılan test kitleri özel biyokimyasal ürünlerdir. Genellikle hastalık semptomu olmayan, sokaktan veya satın alınan minik dostlarımızın hayati bir hastalık taşıyıp taşımadığını teşhis etmek için ilk muayenelerde kullanılır.