İç-dış parazit uygulamaları neden önemli? Nasıl uygulanır?

Evinize yeni bir üye sahiplendiyseniz ya da parazit uygulamalarına hakim değilseniz bu yazımız tam size göre!

Kedi ve köpekler iç organlarına veya deri üstündeki bölgelere tutunarak yaşamlarını sürdüren, bu esnada tutunduğu canlıya ciddi zararlar veren parazitlerin önüne düzenli paraziter uygulamalar ile geçilebilmektedir. Deri üzerinde, altında veya tüylerde beslenen parazitlere dış parazit, iç organlarda yaşayan ve beslenen parazitlere iç parazit denir. İç ve dış parazit uygulamaları zaman zaman atlanılan ya da gözden kaçan bir durum olabiliyor. Gelin hep beraber bu konu üzerinde duralım.

Parazit uygulamalarının önemi doğum ile başlar. Aşıları düzenli ve doğru yapılmış hayvanlardan gelen anne sütü, yavrunun bazı hastalıklara (Brucella canis vb.) karşı antikor üretmesini sağlar. Böylece yavru dışarıdan gelen hastalıklara karşı donanım kazanır. Emme dönemi sonra erdikten sonra düzenli aşılama bağışıklığın devam etmesi sağlanır.

Kedilerde iç parazit uygulaması genellikle tablet ve enjeksiyon formunda uygulanmaktadır. Sıvı ve toz şeklinde farklı preparatlar da mevcuttur. Dış parazit uygulaması ise sıvı formdadır. Kedilerin erişemeyecekleri ense bölgesine uygulanır. Uygulamanın ardından o bölgeye 3-4 saat dokunulmaması, kedinin taranmaması ilacın etkinliği için çok önemlidir. Kediler için pire uzaklaştırıcı tasmalar da dış parazit uygulaması ile beraber kullanılabilmektedir.

Köpekler yürüyüş yaparken, köpek parkında, kumsalda ve hatta arka bahçede oynarken parazit kapabilirler. Köpeklerde iç parazit uygulaması kedilerde olduğu gibi tablet ve enjeksiyon şeklinde yapılmakla beraber iç ve dış parazitin beraber uygulanabildiği yutturma tabletleri de mevcuttur. Dış parazit olarak yine enseden uygulanan damlalar, yutturma tabletleri ve pire uzaklaştırıcı tasmalar kullanılmaktadır.

 İç ve dış parazit uygulamaları bizim sağlığımız için de çok önemlidir. Kedi ve köpeklerimizle temasımızdan bize de geçebilecek parazitler mevcuttur. Paraziter uygulamalar tüm ailenin sağlığını koruyan uygulamalardır. Kedi ve köpekleriniz için aşı takvimini dilerseniz veterineriz ile, hali hazırda veterineriniz yoksa bizimle planlayabilirsiniz. 

Evcil hayvanınızın iç ve dış parazitini düzenli yaptırmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi için 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize ulaşabilir, minik dostunuza en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir