Mikroçip nedir? Nasıl uygulanır?

Köpekler için 2022 sonu kediler ve gelincikler için ise 2023 sonuna kadar mikroçip taktırmak zorunlu hale getirildi. Buna karşılık mikroçip uygulaması, çoğu hayvan sahibinin kaçındığı ya da çekinceli yaklaştığı bir konu. 

Gelin mikroçip uygulamasını yakından inceleyelim. 👇

Mikroçip uygulamasının amacı hastalıkların kontrolünü sağlamak, hayvan hastalıkları ve kayıtlarını elektronik ortamda tutmaktır. Evcil hayvanların birçoğu hayatlarının bir döneminde kaybolabiliyor, mikroçip uygulamasının bir diğer amacı ise kayıp evcil hayvanları tespit edip sahiplerine teslim etmektir. Aynı zamanda hayvanların doğum, ölüm, kayıp, sahip değiştirme gibi durumları İl/ ilçe Tarım Müdürlüklerine süresi içinde bildirilerek kayıtların güncelliği sağlanır. 

Peki mikroçip nasıl takılır?

Hayvan sahipleri derin bir nefes alıp rahatlayabilir çünkü mikroçip uygulaması acısız ve basit bir işlemdir. Hayvanınızın ense bölümüne iri bir pirinç tanesi büyüklüğünde bir çipin şırınga yardımı ile yerleştirilmesiyle işlem sona erer. Evcil hayvanınızın sakinleştirilmesi ya da uyuşturulmasına ihtiyaç duyulmaz. Bu uygulama ile hayvanınız Hayvan Kayıt Sistemi’ne kaydedilmiş olur. 

Evcil hayvanınıza mikroçip taktırmak için 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize ulaşabilir, minik dostunuzu güvence altına alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir