Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyonları

Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyonları: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde solunum yolu enfeksiyonları, ağız, burun ve boğaz bölgesinde bulunan solunum yollarının enfeksiyona uğraması durumudur. Enfeksiyonlar bakteriyel, virüs veya mantar kaynaklı olabilir ve kedinizin sağlığını ciddi şekilde tehdit edebilir.

Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyon Belirtileri

Enfeksiyon belirtileri arasında; 

 • Hırıltılı nefes alma veya öksürük
 • Burun akıntısı veya tıkanması
 • Ağız veya burun içinde yara
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Halsizlik veya yorgunluk
 • Ağrılı veya iltihaplı gözler
 • Boğaz ağrısı
 • Yutma zorluğu

 sayılabilir. Eğer kediniz bu belirtilerden gösteriyorsa, Feneryolu’nda bulunan 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize başvurmalısınız.

Enfeksiyonun nedeni belirlendikten sonra, tedavisi de belirlenebilir. Tedavi, antibiyotik, antiviral veya antifungal ilaçlar gibi ilaçlar veya burun boşluklarının temizlenmesi gibi cerrahi işlemlerdir. 

Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyonu Olduğunda Evde Yapılması Gerekenler

Kedinizin üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor olması endişe verici bir durumdur. Burada evde yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Kedinize sıcak bir ortam sağlayın: Kediniz soğuk havadan etkilendiği için sıcak bir ortamda olması faydalı olacaktır. Kediniz için sıcak bir yatak veya battaniye hazırlayın.
 2. Kedinizin burun ve gözlerini temizleyin: Kedinizin burun ve gözlerinde biriken akıntıları yumuşak bir bez veya pamukla temizleyebilirsiniz. Ancak, bu işlemi kediniz çok hoşlanmayabilir, bu yüzden dikkatli ve sabırlı olun.
 3. Kedinizi nemli bir ortamda tutun: Nemli bir ortam, kedinizin nefes almasını kolaylaştırabilir. Bir nemlendirici kullanarak evinizin havasını nemlendirin.
 4. Kedinizi sıvı tüketmeye teşvik edin: Kediniz üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında sıvı kaybı yaşayabilir. Bu nedenle, kedinizi sıvı tüketmeye teşvik etmek için su kabını sık sık değiştirin veya bir miktar ıslatılmış kuru mama verin.
 5. Kedinizin diğer kedilerden ayrı kalmasını sağlayın: Kedinizin enfeksiyonunun diğer kedilere bulaşmasını önlemek için, kedinizi diğer kedilerden ayrı bir odaya yerleştirin.

Ancak, kedinizin durumu ciddiye alınacak kadar kötüleştiyse, Feneryolu’nda bulunan 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize danışmanız önemlidir. Kedinizin durumunu değerlendirerek uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse, ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve kedinizin hayatını tehlikeye atar.

Kedinizin solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini düşünüyorsanız 7/24 açık Feneryolu veteriner kliniğimize başvurabilirsiniz.

1 thoughts on “Kedilerde Solunum Yolu Enfeksiyonları”

 1. Geri bildirim: Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir? – Feneryolu 7/24 Veteriner Hizmeti

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir