Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Köpeklerin zehirlenme belirtileri çeşitlidir. Belirtiler zehirin cinsine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genel olarak köpeklerde zehirlenme belirtileri şunlardır:

Kusma ve ishal: Köpek zehirlenmesi vakalarında, kusma ve ishal genellikle ilk belirtilerdir. Kusma ve ishalın şiddeti zehirin türüne bağlıdır ve bazı vakalarda kanlıdır.

Nefes almakta zorlanma: Zehirli bir madde solunum sistemi üzerinde etkiliyse, köpek solunumda zorluk çeker. Bu belirti, solunum yolu zehirlenmesi vakalarında sık görülmektedir.

Konsantrasyon kaybı: Zehirlenme, köpeğin konsantrasyonunu bozabilir. Bu nedenle hareketlerinde dalgınlık veya yavaşlık görülecektir.

İştah kaybı: Köpek zehirlenmesi vakalarında, köpekler normalde yemeklerini yemekte isteksiz olurlar ve iştah kaybı görülmektedir.

Kaslarda shakeleme: Bazı zehirler, özellikle sinir sistemine etki edenler, köpeklerde kaslarda titreme veya sarsıntıya neden olacaktır.

Yüksek ateş: Köpek zehirlenmesi, ateşe neden olabilir ve köpeğin ateşi yüksek olabilir.

Halsizlik: Zehirlenmenin etkisi, köpeği halsiz ve yorgun hissettirir.

Koordinasyon eksikliği: Zehirli bir madde, köpeğin koordinasyonunu bozabilir. Hareketlerinde dengesizlik veya yürüme güçlüğü görülür.

Köpeklerde zehirlenme belirtilerinden herhangi biri görülürse, köpeğin derhal veteriner kliniğine götürülmesi önemlidir. 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize ulaşarak, en kısa sürede minik dostunuzu muayene olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir