Pire Tasması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pireler kedi ve köpeklerin deri ve tüy aralarında yaşayan, kan emerek beslenen asalak canlılardır. Kan yoluyla iç parazit ve farklı hastalıkları kedi ve köpeklere taşıyabilir. Pire, varlığını kaşıntı, devamlı sürtünme, ısırma ve bu davranışların sebep olduğu deri lezyonları ile gösterir. Müdahale edilmemiş pire varlığı anemi, kan paraziti, enfeksiyon ve çeşitli viral hastalıkların bulaşmasına sebebiyet verir. Bunun yanında pirelerden geçebilecek hastalıklar arasında zoonoz bulunur ve insana bulaşabilir.

Pireler sanılanın aksine yıkama ve düzenli temizlik ile kurtulabileceğimiz canlılar değildir. Pireler için kullanılan dış parazit preparatlarından ve pire tasmalarından destek almak hayvan dostlarımız için en sağlıklı tercih olacaktır. Pire tasmaları görünüş olarak bildiğimiz tasmalarla aynı olmakla beraber en basit haliyle özel solüsyonlarla desteklenen pireleri uzaklaştıran içerikleri olan tasmalardır. Kedi ve köpeklerinizin sağlıkları için herhangi bir zararı bulunmayan pire tasmaları kene, pire ve tatarcık gibi bazı sinek türlerini kovucu ve öldürücü etkiye sahiptir.

Dışarı çıkan kedi ve köpeklere özellikle sulak ve yeşil alanların bol olduğu, kedi köpek nüfusunun yoğun olduğu yerlerde pire tasması takılmalı ve beraberinde kombine etki için dış parazit uygulamaları düzenli olarak yapılmalıdır. Pek çok markanın farklı pire tasması bulunsa da ürün seçerken mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Evcil hayvanlardaki pire sorunu için iç-dış parazit uygulamaları önemi hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. Minik dostunuza düzenli parazit ve aşı takvimi oluşturmak için 24 saat açık nöbetçi veteriner kliniğimize ulaşabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir